روش هایی برای صرفه جویی مصرف آب در منزل
0 نظر
۷ آذر ۱۳۹۷

روش هایی برای صرفه جویی مصرف آب در منزل

حجم کل آب زمین ثابت است. نه از حجم آن کم می شود و نه به حجم آن اضافه می گردد. آب از طریق یک چرخه مداوم هیدرولوژیکی بارش، نفوذ، رواناب، تبخیر و تعرق توسط گیاهان جریان دارد. با این حال، توزیع نابرابر باران در هر زمان یا مکان خاص می‌تواند کمبود ایجاد کند.

 ذخیره آب سطحی برای خشکسالی‌های شدید معمولا غیر اقتصادی است.  تغییرات در بارش، بلافاصله بر منابع آب سطحی تاثیر می‌گذارد. آب‌های زیرزمینی به آرامی تحت تاثیر قرار می‌گیرد، اما با خشکسالی‌های طولانی کاهش می‌یابد.میانگین مصرف ​​آب خانگی از 189 تا 378 لیتر به ازای هر نفر در روز متغیر است. بیشترین مورد مصرف آب در حمام و سرویس بهداشتی است؛ مصرف آب برای شست و شوی لباس‌ها رتبه دوم را دارد. صرفه‌جویی و حفاظت از منابع آب در طول دوره های خشکسالی یا زمانیکه برداشت از منابع آبی بیش از حد تراکم جمعیت است بسیار حائز اهمیت است.

 

دستگاه‌ها و لوازم صرفه جویی  در آب

با انتخاب و نصب دستگاه‌های صرفه‌جویی در مصرف آب، شما می‌توانید استفاده از آب در خانه‌های جدید را کاهش دهید. در خانه‌های چند سال ساخت و قدیمی نیز می‌توان لولهکشی آب را در محل برای کاهش مصرف نوسازی و بروزرسانی کرد. در ادامه فهرستی از پیشنهادات برای کاهش مصرف آب را آوردهایم.

 

شیرهای آب و دوش:

اکثر شیرها و سردوشها در مقایسه با میزان فشاری که ایجاد می کنند، مقدار آب بیشتری تخلیه می‌کنند. افزودن یک کاهش دهنده جریان در لوله آب، یک کمپرسور کم فشار یا یک اتصال به اتصالات موجود باعث کاهش مصرف آب می‌شود.

 

توالت:

اکثر تانکرهای توالت قدیمی حجم آب بیشتری از حد نیاز نگه می‌دارند. پر کردن بطری‌های پلاستیکی با آب و قرار دادن آنها در مخزن، حجم آب را کاهش می‌دهند و در عین حال عمق لازم برای فراهم آوردن سرعت شستشوی مناسب را حفظ می‌کنند. از آجر استفاده نکنید، زیرا می‌تواند مخزن را بشکند یا ممکن است خرد و چند تکه شود و به لوله کشی آسیب بزند. توالت‌های جدید و تانکرهایی که نیاز به آب کمتری دارند در بازار موجود هستند. بر اساس مقررات فعلی با استفاده از وسایل جدید هر فلاش به 6 لیتر یا کمتر آب نیاز دارد.

 

سوپاپ کاهش فشار:

فشار بیش از حد باعث سرعت بالای جریان و هدر رفت آب می‌شود. یک سوپاپ کاهش فشار، فشار آب را روی  50 پوند در هر اینچ مربع (معادل 3.44 بار) حفظ می‌کند. در خانه‌های قدیمی‌تر، که آب در لولهها رسوب کرده و قطر آنها را کاهش داده، ممکن است نیاز به فشاری بیش از این عدد داشته باشید.

 

عایق لوله آب داغ:

باز گذاشتن شیر آب داغ برای اینکه آب گرم به شیر آب برسد اسراف است. عایق لوله‌های آب گرم این هدر رفت و اسراف را کاهش می دهد.

 

آبگرمکن های نقطه ای (لحظه‌ای):

نصب این واحدهای جداگانه زیر سینک آشپزخانه و روشویی حمام به شما آب گرم فوری میدهد و همچنین موجب صرفه جویی در آب و برق می‌شود. لازم نیست که شیر را باز کنید و صبر کنید تا آب گرم شود. اندازه‌ی این آبگرمکنها معمولا از 7 تا 15 لیتر متغیر است و با ولتاژ خانگی معمولی (220 ولت) و با گاز پروپان یا گاز طبیعی کار می‌کنند.

 

ماشین های ظرفشویی و لباسشویی‌ اتوماتیک:

مدل‌های کم مصرف به میزان قابل توجهی مصرف آب را کاهش می‌دهند. اصلاح و بروز رسانی وسایل قدیمی‌تر معمولا عملی نیست و معمولا نیاز به تعویض احساس می شود.

 

نکات صرفه جویی در آب:

از یک شیر آب باز می تواندحدود 75 لیتر آب در حالی که شما اصلاح می‌کنید، حدود 38 لیتر در حالی که شما دندان های خود را مسواک می‌زنید و حدود 7 لیتر در حالی که شما دست‌های خود را می‌شویید آب خارج شود. دوش حمام پیوسته نیاز به حدود 45 لیتر در دقیقه دارد و وان حمام  به حدود 136 لیتر آب نیاز دارد. خیس کردن، کف مال کردن و آبکشی کردن سریع از حدود 15 لیتر استفاده می‌کند. کمترین میزان آب مصرف شده برای حمام بین37 تا 45 لیتر است. برخی ماشین های ظرفشویی اتوماتیک قدیمی تا 60 لیتر آب مصرف می‌کند که البته این عدد در حال حاضر بسیار کمتر است (حدود 15 لیتر)؛ شستن ظرف ها به صورت دستی در یک ظرف یا ظرف مورد نیاز فقط حدود 19 است.

در زمان خشکسالی و کمبود آب بحرانی نیاز به مدیریت بهتر آب و شاید حتی سهمیه بندی آب است. بسیاری از شیوه‌ها و عادات‌ مصرف آب بدون اینکه تهدیدی برای سلامت، آسایش و یا بهره‌وری باشد مصرف آب را کاهش می‌دهد. علاوه بر دستگاه‌هایی که قبلا در موردشان بحث کردیم، از روش‌های زیر برای حفاظت از منابع آب استفاده کنید.

 

در خانه

 • سعی کنید در عرض 2 دقیقه دوش بگیرید. آب را فقط برای خیس کردن و آبکشی باز کنید.
 • قبل از استفاده از ماشین ظرفشویی مدت آبکشی را کم کنید.
 • برای شستن ظروف و لباسها، ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی را کامل پر کنید.
 • میوه‌ها و سبزیجات را در آب سینک شستشو دهید.
 • از سطل زباله به صورت مؤثر استفاده کنید.
 • مواد غذایی یخ زده را در یخچال یخ زدایی کنید.
 • قالب های یخ را چند دقیقه قبل از نیاز از یخچال بیرون بیاورید.
 • برای آب آشامیدنی سرد یک پارچ درب دار در یخچال نگه دارید.
 • اتصالات و شیرآلات توالت را پس از خرابی به سرعت تعمیر کنید.
 • پیاده رو، راهرو و پاسیو را بجای شستشو با آب با جارو تمیز کنید.
 • هنگام شستن پنجره‌های خانه یا اتومبیل از یک سطل آب و صابون استفاده کنید و با یک شلنگ بسرعت آبکشی کنید.
 • در صورتی که محدودیت زمانی عرضه آب وجود دارد، آب حمام، دوش و شستشو را برای تانکر توالت ذخیره کنید.
 • از آب بازی کودکان جلوگیری کنید.

 

در باغ

 • از یک نازل شلنگ با فشار بالا، کم حجم و تپانچه‌ای استفاده کنید.
 • انواع چمن، درختان، درختچه‌ها و گل‌ها که نیاز به حداقل آب دارند را بکارید. گیاهان بومی برای آب و هوای ما مناسب هستند.
 • علف‌های هرز و دیگر دشمنان رطوبت را حذف کنید.
 • در هوای آرام و خنک گیاهان را آب دهید.
 • برای کاهش تبخیر گیاهان را صبح زود آب دهید. آبدهی گاه به گاه و فراوان، بسیار مؤثرتر از آبیاری های پر تعداد و سطحی است.
 • برای آبیاری درختان، درختچه‌ها، مناطق تپه ای و یا گیاهان با فاصله زیاد از سیستم‌های آبیاری قطره‌ای استفاده کنید.
 • از آب خاکستری (آب خارج شده از حوضچه ها، حوض ها و لباس های شسته شده) با در نظر گرفتن ملاحضات بهداشتی می توان برای آبیاری فضاهای سبز استفاده کرد.
 • از رواناب جمع آوری شده از سقف ها و مناطق گودالی برای آبیاری باغ استفاده کنید.
 • استفاده از مالچهای سطحی در اطراف درختان، درختچه‌ها، گل‌ها و محصولات باغی میزان تبخیر را کاهش می‌دهد.
 • برخی از چمن‌ها را با ماسه، سنگ، پوست، یا سنگ فرش جایگزین کنید. دانش و نگرانی برای صرفه جویی در مصرف آب، مصرف آن را بدون هیچ گونه فداکاری و کمبود در پاکیزگی و یا تداخل با شیوه زندگی شما کاهش می‌دهد.

 

 


نظرات کاربران
نظر خودتان را ارسال کنید