چند نکته مهم برای سلامتی (1)
0 نظر
۲۰ فروردين ۱۳۹۸

چند نکته مهم برای سلامتی (1)

متن زیر بخش اول ترجمه مقاله ای است که توسط پزشکان و سردبیران انتشارات درمانی هاروارد تهیه و تنظیم شده است

            با انگیزه شوید:

            یک هدف هوشمندانه تعیین کنید. کارشناسان بر این باورند که تلاش در جهت تغییر وضعیت موجود در صورتی موفق خواهد بود که هوشمندانه باشد به این معنی که یک هدف هوشمندانه باید مشخص،  قابل اندازه گیری، دست یافتنی، واقع گرایانه و بر منطبق با زمان باشد. بنابراین هنگامی که تصمیم دارید چیزی را در زندگی تغییر دهید، اطمینان حاصل کنید که هدف مورد نظر در آزمون هوشمندی قبول شود:

 • هدف مشخصی را برای خود تعیین کنید. به عنوان مثال به خود بگویید که یک وعده میوه به رژیم غذایی روزانه خود اضافه خواهید کرد. (یعنی یک نصف فنجان میوه خرد شده)
 • راهی برای اندازه‌گیری مراحل پیشرفت هدف خود پیدا کنید. فعالیتها و تلاشهای روزانه خود را هر روز در یک دفتر یادداشت یا سر رسید ثبت کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که این هدف دست یافتنی است. یعنی مطمئن شوید که می‌توانید به صورت فیزیکی و ایمن به هدف خود برسید. در غیر این صورت، برای هدف کوچک‌تری آماده شوید.
 • مطمئن شوید که این هدف واقع بینانه است. شاید بر خلاف غریزه به نظر برسد اما تغییر و تحولی که خیلی به آن نیاز دارید مثل ترک سیگار یا کاهش وزن به اندازه تغییری که خیلی به آن اطمینان دارید موفق نخواهد بود. بر روی انتخاب‌هایی که به آنها مطمئن هستید متمرکز شوید، نظیر خوردن یک وعده میوه بیشتر تا زیر و رو کردن و اصلاح کلی و ناگهانی رژیم غذایی. اگر بخواهید از 1 تا 10 به میزان اطمینان رسیدن به هدف خود  امتیاز دهید و امتیاز 1 نشان دهنده عدم اطمینان و امتیاز 10 برابر با 100 درصد اطمینان باشد، باید بتوانید به خود امتیازی بین 7 تا 10 بدهید.
 • تعهد زمانی به خود بدهید. تاریخ و زمانی را برای شروع انتخاب کنید. (مثلا از روز چهارشنبه هنگام صبحانه، به غلات صبحانه میوه اضافه خواهم کرد) و در تاریخ‌های منظم روند تغییر را کنترل کنید. مثلا به خود بگویید هر هفته صورت عملیات خود را کنترل خواهم کرد و تصمیم خواهم گرفت که آیا باید تغییری به روند موفقیت خود بدهم یا خیر. ثبت نام در یک مسابقه دو خیریه یا یک سه گانه بهاره در تاریخ های مشخص می‌تواند شما را وادار کند تا یک برنامه تمرینی مشخص برای خود داشته باشید.

 

            استرس را از بین ببرید

 • آیا معمولا سر قرارها دیر می رسید؟ از اصول مدیریت زمان استفاده کنید. اولویت‌های خود را رعایت کنید. (حتما برای خود وقت صرف کنید.)، سپس وظایف و کارهای اضافی را حذف کنید. تصویری ذهنی از روز خود ترسیم کنید، بخش به بخش، برای کارهای مختلف وقت کنار بگذارید نظیر پاسخ به ایمیل‌ها، نوشتن نامه و بخشنامه‌ها، و تماس های تلفنی. اگر برای انجام کار و پروژه خاصی آنلاین شدید، هر گونه عامل حواس پرتی نظیر ارسال پیام متنی، ایمیل یا بازی کردن را کنار بگذارید. اگر درباره مدت زمان سفر بیش از حد خوش بین و مثبت اندیش هستید، همواره 15 دقیقه زودتر حرکت کنید تا سر موقع به مقصد برسید.
 • آیا اغلب عصبانی و آزرده خاطر هستید؟ اگر مسائل و مشکلات را بزرگ نمایی می‌کنید، سریع نتیجه‌گیری و قضاوت می‌کنید یا  احساسی استدلال می‌کنید؛ دست نگهدارید، نفس عمیق بکشید، تامل کنید و سپس تصمیم‌گیری و انتخاب کنید.
 • آیا نسبت به توانایی خود در انجام کاری مطمئن نیستید؟ سعی نکنید آن را به تنهایی انجام دهید. اگر مشکل، یک مشکل کاری است، با همکار یا مافوق خود مشورت کنید. از دوست خود که اطلاعات بیشتری دارد بپرسید، منابع معتبر آنلاین را کنترل کنید یا با کتابخانه محلی یا یک سازمان تماس بگیرید که می‌تواند اطلاعات مورد نیاز را در اختیارتان قرار دهد. راههای دیگری را که ممکن است شما را به پاسخ و مهارتهای مورد نیازتان برساند در نظر داشته باشید. بطور مثال اگر به آموزش نیاز دارید به کتاب و فیلم یا کلاسهای آموزشی روی بیاورید. این منابع و راهها هنگام یادگیری فنون تن آرامی (ریلکسیشن) نیز به شما کمک می‌کنند.
 • آیا زیاد از حد از خودتان کار می‌کشید؟ حداقل یکی از کارهای وقت‌گیر خانه را به دیگران بسپارید. یک کارگر نظافتچی استخدام کنید، از سوپر مارکتهای اینترنتی خرید کنید، یک جلسه خانوادگی برگزار کنید و کارهای خانه را تقسیم کنید. در نظر بگیرید که دقیقا چه کاری ضروری و چه کاری از اهمیت کمتری برخوردار است. 
 • آیا زمان کافی برای کاهش استرس ندارید؟ تکنیک مینی ریلکسیشن را امتحان کنید. ریتم حرکت و زندگی خود را کاهش دهید تا به هر جنبه از وظیفه و کار و یا تفریح و سرگرمی بیشتر دقت کنید. یا به مدت یک هفته صبحها زودتر از خواب بیدار شوید تا زمان کافی برای رسیدگی به کارهای روزانه خود داشته باشید.

 • آیا  شدیدا عصبی هستید؟ یک جلسه ماساژ بروید، آب گرم ، یا پیاده روی  را امتحان کنید. به طور عملی هر گونه تمرین و ورزش، پیاده روی، دویدن، بالا پایین رفتن از پله ها نیز کمک می کند. وقتی این کارها را بطور منظم انجام می‌دهید، این تمرینات و ورزش حالت عصبی را از بین می‌برند.

 • آیا معمولا بدبین هستید؟ ارزش یادگیری مثبت اندیشی را به خود یادآوری کنید: یک زندگی لذت بخش‌تر و احتمالا با سلامت بیشتر. از بین بردن تحریف شناختی را با خود تمرین کنید. فیلمهای طنز و کمدی ببینید و کتابهای سرگرم کننده و مفرح بخوانید. یک فهرست ذهنی از اینکه چرا باید از زندگی شکرگزار بود تهیه کنید. چنانچه فهرستی که دارید خیلی کوتاه است، سعی کنید شبکه اجتماعی خود را گسترش دهید و اهداف خلاقانه، مولد و سرگرم کننده به زندگی خود اضافه کنید.

 • آیا از تنش و درگیری با دیگران ناراحت هستید؟ مستقیما نیازها و نگرانی های خود را بیان کنید، از عباراتی نظیر "تو همیشه..." یا "تو هرگز..." که مثل مانع عمل می کنند دوری کنید. بجای این عبارات بگویید " هر موقع تو ............ من اینگونه احساس می کنم که .........." یا "خیلی ممنون می شم اگه بتونی .........." یا "من برای اولویت بندی ها نیاز به کمک دارم. اول از همه چه کاری باید انجام شود و بعد از آن چه کاری باید رسیدگی شود؟" اگر این تنش‌ها منبع اضطراب و پریشانی مشخصی برای شما است، سعی کنید یک دوره آموزشی جرات ورزی (Assertiveness) و اعتماد بنفس بروید.

 • آیا خیلی خسته و یا فرسوده شده‌اید؟ خود را تقویت کنید. با تغذیه خوب و سالم و با ایجاد ارتباط با دیگران ، مراقب سلامت جسم خود باشید. در مورد فعالیتهای خلاقانه، مولد و مفرح فکر کنید. اولویت های خود را در زندگی در نظر داشته باشید: آیا ارزش این را دارد که این گونه احساس کنید، یا راه دیگری در برابر شما باز است؟ اگر کمک می خواهید، فکر کنید چه نوع کمکی نیاز دارید. آیا می خواهید وظیفه خاصی در محل کار از روی دوش شما برداشته شود؟ آیا می‌خواهید در یک تاریخ دیگر این کار را انجام دهید؟ آیا به شخصی دیگر با تخصص خاصی برای کمک به خود نیاز دارید؟

 

این مطلب ادامه دارد...

 


نظرات کاربران
نظر خودتان را ارسال کنید