آیا فرزند شما برای داشتن یک گوشی هوشمند آماده است؟
0 نظر
۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸

آیا فرزند شما برای داشتن یک گوشی هوشمند آماده است؟

قبل از خرید اولین گوشی هوشمند برای فرزندتان سوالهای زیر را از خودتان بپرسید و آنها را در نظر داشته باشید:

 • آیا فرزند شما به سنی رسیده که بتواند هزینه‌‌ی خرید و استفاده از گوشی هوشمند را درک کند یا خیر؟
 • آیا حاضر است در چهارچوب و حدودی که شما برای او تعیین می‌کنید از گوشی استفاده کند؟
 • آیا او برای نگهداری از تلفن همراه خود آمادگی و صلاحیت دارد؟ (احتمال گم کردن و شکستن گوشی وجود دارد)
 • آیا فرزند شما قادر به مدیریت زمان است یا در هنگام انجام تکالیف مدرسه دائما از فضای مجازی استفاده می‌کند؟
 • آیا هنگامی که باید به خانه بیاید و با او تماس می‌گیرید مایل به پاسخ به گوشی خود خواهد بود یا خیر؟
 • آیا او مایل به صحبت درباره اپلیکیشن‌های نصب شده بر روی گوشی خود و نحوه استفاده از آنها هست یا خیر؟
 • آیا می‌تواند از گوشی خود در چهارچوب ادب و احترام استفاده کند بطوریکه به احساسات و شخصیت افراد داخل اتاق یا آنطرف خط و یا در فضای مجازی توهین نکند؟
 • آیا مایل است موقعیت مکانی خود را فقط و فقط با دوستان نزدیک واقعی (خارج از دنیای مجازی) و خانواده خود به اشتراک بگذارد؟
 • آیا آماده است تا عواقب زیر پا گذاشتن قوانین خانواده در خصوص استفاده از تلفن همراه را بپذیرد؟

سوال متداول والدین درباره تلفن‌های همراه

 1. بهترین سن برای خرید اولین تلفن همراه برای فرزند چیست؟

پاسخ کوتاه این است که "بستگی داره". این فقط شما هستید که می‌توانید تشخیص دهید که آیا فرزندتان برای پیروی از برخی قوانین خانواده بزرگ شده و آیا می‌تواند از تلفن همراه خود به خوبی نگهداری کند و آنرا گم نکند. یک عامل اصلی دیگر این است که آیا فرزند شما نحوه استفاده صحیح از تلفن همراه را با در نظر گرفتن احساسات و رعایت حقوق دیگران درک می‌کند یا خیر؟

میانگین سن خرید اولین گوشی‌های همراه برای کودکان در حال کاهش است. طبق آخرین اطلاعات موجود از مرکز پژوهشی  پیو (Pew)، 10 سال پیش این عدد 16 سال بود. در سال 2009 این عدد به 12سال رسید. طبق تحقیق انجام شده در سال 2013، 68 % افراد 12 تا 13 ساله یک گوشی همراه و 23 % آنها گوشی هوشمند دارند در حالیکه 83 % افراد بین 14 تا 17 سال یک گوشی همراه و 44 % آنها گوشی هوشمند دارند.

 1. چگونه جهت کاربردهای مختلف تلفن همراه بر فرزندانم نظارت کنم؟

علاوه بر قوانین خانوادگی، ابزارهایی برای کنترل والدین وجود دارد که می‌توانید برای مسدود کردن دسترسی به وبسایت ها و اپلیکیشن ها نظارت به اینکه فرزندان چه استفاده‌هایی از گوشی موبایل خود می‌کنند (از جمله فرستادن پیام های متنی) و چه کسی با آنها تماس می‌گیرد از آنها استفاده کنید. برای اینکه ببینید چه نوع اپلیکیشن هایی موجود است در فروشگاههای اپلیکیشن به دنبال ابزارهای کنترل والدین بگردید. اگر از اپلیکیشن کنترل والدین استفاده می کنید، ما توصیه می‌کنیم که به فرزندتان بگویید که چرا دارید از این اپلیکیشن استفاده می‌کنید. همچنین به طور جدی در نظر بگیرید که چه مقدار اطلاعاتی را می‌خواهید نظارت کنید. گاهی اوقات لازم نیست تمامی محتوای هر پیام را بدانید.

 1. چگونه می توانم مطمئن شوم که حریم خصوصی فرزندم رعایت می شود؟

اصولا دو نوع محافظت از حریم خصوصی وجود دارد، نوعی که می‌توان بر روی تلفن نصب و تنظیم شود و نوعی که می‌تواند در سر کودک توسعه داد. تنظیمات حریم خصوصی در اپلیکیشن ها و بر روی تلفن ها می تواند بر روی استفاده داده ها توسط کودکان کنترل ایجاد کند و کنترل والدین بر روی فعالیتهای تلفن کودک بیشتر می‌شود. قفل کردن یک تلفن خطر استفاده تلفن توسط فرد یا افراد دیگر را کاهش می دهد.

نوع دوم – یادگیری چگونگی محافظت از حریم خصوصی خود و دوستانتان- درست به اندازه نوع اول اهمیت دارند چون که اطلاعاتی که کاربران با تلفن های همراه خود به اشتراک می گذارند درست همان تاثیر را بر حریم خصوصی افراد دارد که تنظیمات حریم خصوصی و دیگر اپلیکیشن های فنی دارند. آموزش به فرزندان برای دقت در به اشتراک گذاستن اطلاعاتشان و احترام گذاشتن  به دیگران، معنای واقعی حفظ حریم خصوصی و سلامت آنهاست. حفظ حریم خصوصی کمک می کند تا فرزندان یاد بگیرند چه قوانین و ابزارهایی به بهترین شکل می‌تواند کارایی تلفن های همراه آنها را مثبت و سازنده کند.

 1. چگونه مطمئن شوم که فرزندم فقط از اپلیکیشن‌های ایمن و مناسب استفاده می‌کند؟

بهترین راه برای اطمینان سازی از اینکه فرزندانتان از اپلیکیشن های ایمن و بی خطر و مناسب استفاده می کنند صحبت با آنها درباره اپلیکیشنهای مورد استفاده شان است و البته با انجام کمی تحقیق می توانید از مناسب بودن آنها اطمینان حاصل کنید. شما می توانید با مطالعه نظرات کاربران در فروشگاه های اپلیکیشن، جستجو در اینترنت یا صحبت با دوستانی که از آن اپلیکیشن ها استفاده کرده‌اند اطلاعات کسب کنید. شما همچنین می توانید قانونی وضع کنید که هیچ اپلیکیشنی بدون اجازه والدین یا کنترل والدین نصب نگردد. اما حتی برخی از اپلیکیشن های مناسب نیز مورد سو استفاده قرار می گردد، بنابراین فرزندان همچنان نیاز دارند مطمئن شوند که اطلاعاتی را که به اشتراک می گذارند امنیت و حریم خصوصی شان را تهدید نمی‌کند.

 1. چگونه می توانم هزینه‌های خدمات و اپلیکیشن های تلفن همراه فرزندم را کنترل کنم؟

ابتدا، ساختار تلفن همراه خود را مرور کنید تا اطمینان حاصل کنید که برای استفاده کودکان مناسب است. عواملی که باید در نظر گرفت پیام های متنی محدود یا نامحدود ، مدت پیغام های صوتی و مقدار داده های استفاده شده در هر ماه است. برای اطمینان حاصل کردن از برنامه ریزی درستتان برای خانواده با خدمات مشتریان اپراتور مربوطه تماس بگیرید. همچنین درباره استفاده از وای فای که به آنها اجازه می دهد که از ابزارهای تلفن خود برای دیدن ویدئو یا دانلود اپلیکیشنها یا محتوا بدون متحمل شدن هزینه های اینترنت دیتا استفاده کنند با فرزندانتان صحبت کنید. ممکن است هزینه‌ه با خرید اپلیکیشنها و استفاده از آنها بالا برود پس در خانواده سیاستی درباره خرج کردن پول برای اپلیکیشن ها در نظر بگیرید. برای مثال گذاشتن کلمه عبوری که فرزندان از آن اطلاع نداشته باشند تا از خرید اپلیکیشن‌ها و یا خرج پول از طریق خرید درون اپلیکیشن که می تواند بر هزینه ها اضافه کند جلوگیری شود. ایجاد محدودیت بر روی میزان دیتای مجاز برای فرزندان نیز می تواند هزینه ها را کنترل کند.

 

 

 

 

 

 

 


نظرات کاربران
نظر خودتان را ارسال کنید