چگونه کامپیوترمان را نظافت کنیم؟
0 نظر
۴ خرداد ۱۳۹۸

چگونه کامپیوترمان را نظافت کنیم؟

جهت نظافت صحیح و مناسب کامپیوتر (رایانه) شخصی خود نکات زیر را به دقت رعایت کنید:

به هر تعدادی که دوست دارید از فیلترهای ضد گرد و خاک استفاده کنید، مطمئن شوید که رایانه‌تان دور از موکت و فرش که پرز دارند قرار گیرد. در برخی اوقات، داخل کیس گرد و خاک می‌گیرد. بهتر است که کامپیوتر خود را هر چند وقت یکبار تمیز کنید. در اینجا روشهایی را که برای تمیز کردن ایمن و کامل کامپیوترها استفاده می‌شود بیان خواهیم کرد.

 

چگونه کامپیوتر را گرد گیری کنیم؟

مهم‌ترین چیزی که باید هنگام نظافت کامپیوتر در نظر بگیریم این است که ما میخواهیم هوای خنک و تازه وارد کیس شود و هوای گرم از آن بیرون رود. اگر فیلترهای هوا کثیف شود یا گرد و خاک بسیار زیادی اطراف منافذ خروج هوا را بگیرد، دستگاه ممکن است بیش از حد داغ شود.

برای جلوگیری از این کار، باید هر کاری را که لازم است انجام دهید تا گرد و خاک را از آن خارج سازید و دستگاه تمیز و بدون گرد و غبار شود.

توجه کنید: هرگاه کامپیوتر شخصی خود یا قطعات آنرا را تمیز می کنید، جهت جلوگیری از آسیب الکتریسیته ساکن به آن باید مراقبت‌های اضافی و مخصوصی را انجام دهید. بهترین کار استفاده از یک مچ بند ضد الکتریسیته ساکن است، در غیر این صورت اطمینان حاصل کنید که هنگام لمس کیس، کامپیوتر در تماس مستقیم با زمین باشید.

  • برای جلوگیری از تنفس گرد و غبار و آلودگی که از کیس خارج می شود از یک ماسک استفاده کنید.
  • کامپیوتر خود را خاموش کنید و کابل برق آنرا از پریز جدا کنید. جهت احتیاط، باقی کابلها را نیز از برق جدا کنید.
  • کامپیوتر خود را به جایی منتقل کنید که تهویه خوبی داشته باشد یا حداقل یک پنجره یا در را  باز بگذارید که هوای آزاد به داخل اتاق بیاید.
  • پنل‌های جانبی کیس را جدا کنید و در صورت امکان پنل جلویی را هم جدا سازید.
  • از یک پارچه بدون پرز یا یک قوطی هوای فشرده (اسپری حاوی هوای فشرده جهت تمیز کردن گردو غبار قطعات کامپیوتر ،کیبورد، دوربین ، لپ تاپ ، داخل کیس و غیره کاربرد دارد ) برای تمیز کردن گرد و غبار فیلتر‌ها و همچنین هر گونه تجمع گرد و غبار در کف کیس استفاده کنید.
  • برای تمیز کردن قطعاتی که از خود گرما تولید می‌کنند نظیر CPU و یا کارت گرافیک از یک قوطی هوای فشرده استفاده کنید. (سعی نکنید با فوت کردن آنها را تمیز کنید.)

زمانی که گردگیری تمام شد با یک جارو برقی گرد و غبار جمع شده روی زمین را جارو کنید. اما جارو برقی را مستقیما بر روی قطعات داخلی کیس قرار ندهید چرا که خطر آسیب الکتریسیته ساکن وجود دارد.

 


نظرات کاربران
نظر خودتان را ارسال کنید