آیا دارای وزن مناسب هستید؟
0 نظر
۳۰ تير ۱۳۹۵

آیا دارای وزن مناسب هستید؟

اگر جزء آدمهای دارای اضافه وزن هستید در مقابل یک آینه‌ی قدی بایستید، چطور به نظر می‌رسید؟ قاضی خود باشید، شکل بدن شما به صورت سیب است یا گلابی؟

وزن مناسب وزنی است که برای شما بهترین است نه لزوما کمترین وزنی که می‌توانید داشته باشید. لازمه‌ی رسیدن به وزن مناسب یک الگوی زندگی مناسب است که شامل فعالیت‌های فیزیکی منظم با یک تغذیه متنوع، متوازن و معتدل می‌شود. تنها کافیست وزن خود را با تنظیم خوراک و فعالیت خود کنترل کنید. ایندکس چاقی بدن (BMI) یک رابطه بین قد و وزن است که تا حدی می‌توان وضعیت چاقی و لاغری شما را تعیین کند.

افراد دارای شکل بدن سیب مانند و گلابی مانند (سیب‌ها و گلابی‌ها)

اگر جزء آدمهای دارای اضافه وزن هستید در مقابل یک آینه‌ی قدی بایستید، چطور به نظر می‌رسید؟ قاضی خود باشید، شکل بدن شما به صورت سیب است یا گلابی؟ شکل سیب خطرناک‌تر از شکل گلابی است. اینکه بدن شما چربی را کجا ذخیره می‌کند یکی از نشانه‌های سلامت شماست. چاقی در شکم یا بالا تنه (شکل سیب) حتی اگر BMI (ایندکس چاقی بدن) مناسبی داشته باشید خطراتی از قبیل بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا را به همراه دارد. در مقابل، اضافه وزن زیر کمر، در قسمت باسن و ران‌ها (شکل گلابی) کمتر سلامتی را به خطر می‌اندازد هرچند که می‌تواند احتمال ابتلا به واریس و مشکلات ارتوپدی را افزایش دهد. سیگار کشیدن و مصرف بیش از اندازه‌ی الکل ذخیره‌ی چربی در محدوده‌ی شکم را بالا می‌برد. البته ورزش می‌تواند بسیار مفید باشد.

حال چه می‌شود اگر وزن شما از وزن ایده‌آل کمتر باشد؟

شاید از نظر شما خوب باشد اما می‌تواند برایتان مشکلات سلامتی ایجاد کند.  BMIپایین‌تر از18.5  می‌تواند خطراتی از قبیل بی‌نظمی در سیستم بدن، ناباروری، پوکی استخوان و... ایجاد کند یا ممکن است نشانه‌ای از عدم سلامتی و سوء هاضمه باشد. اگر بطور ناگهانی و بی‌دلیل وزن کم کردید حتما به متخصص مراجعه کنید.

 برای افرادی که ماهیچه‌های خود را ازدست داده‌اند مانند افراد مسن، حتی ایندکس چاقی در محدوده‌ی مناسب هم می‌تواند خطرناک باشد. به یاد داشته باشید که تنها نگاه بر مقدار ایندکس چاقی نمی‌تواند سلامتی شما را تشخیص دهد تنها می‌تواند راهنمایی برای شما باشد. در برخی شرایط فیزیکی مثل فشار خون بالا، دیابت، کلسترول بالای خون یا آرتروز، حتی اگر وزن مناسبی داشته باشید دکتر شما می‌تواند تجویز کاهش وزن کند. همچنین یک متخصص می‌تواند به دلایل مختلف به شما پیشنهاد کند که وزن اضافه کنید مثلا برای جایگزین کردن وزن از دست رفته در دوره‌ی نقاهت پس از یک بیماری طولانی مدت یا جراحی و یا برای کمک به مقاومت در برابر برخی درمان‌های پزشکی (برای مثال درمان سرطان).


محصولات مرتبط با این مطلب
مشاهده ادامه لیست
سبزی قلیه 400 گرمی سرد و تازه
سبزی قلیه 400 گرمی سرد و تازه
3,500 تومان
2,625تومان
سبزی قلیه 400 گرمی سرد و تازه
25% تخفیف
سبزی کوکو و پلویی 400 گرمی کامچین
سبزی کوکو و پلویی 400 گرمی کامچین
6,500 تومان
5,980تومان
سبزی کوکو و پلویی 400 گرمی کامچین
8% تخفیف
جوانه ماش 330 گرمی راوک
جوانه ماش 330 گرمی راوک
3,130تومان
جوانه ماش 330 گرمی راوک
جوانه ماش 330 گرمی توتیا
جوانه ماش 330 گرمی توتیا
3,500تومان
جوانه ماش 330 گرمی توتیا
نظرات کاربران
نظر خودتان را ارسال کنید