شوره سر
0 نظر
۱۰ مرداد ۱۳۹۵

شوره سر

اگر چه شوره سر یک بیماری یا یک مشکل جدی محسوب نمی‌شود، ولی عاملی در جهت کاهش آراستگی افراد می‌باشد. شوره سر مساله معمول حدود 80 درصد از مردم محسوب می‌شود که به طور عمده بین سنین 20 و 40 سال قرار دارند.

شوره سر و محصولات ضد شوره

از آنجا که این پدیده بسیار شایع است تا حدی به عنوان یک پدیده طبیعی شمرده می‌شود ولی وقتی بیش از حد و در زمان طولانی اتفاق می‌افتد، به شکل مشکل و عاملی مزاحم خودنمایی می‌کند.

شوره چیست؟

شوره در واقع ذرات کراتین است که از پوست سر جدا می‌شود. جدا شدن سلول‌های جدید و جایگزینی با سلول‌های قدیمی مثل قسمت‌های دیگر پوست همواره وجود دارد ولی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست ولی در مواردی این سرعت افزایش یافته و قابل مشاهده می‌گردد. شوره سر در تمام انواع مو قابل مشاهده است اما از نظر شیوع بیشتر در موهای چرب قابل مشاهده است. رنگ شوره از خاکستری تا سفید متغیر است ولی در موهای به شدت چرب به دلیل جذب چربی به رنگ زرد قابل مشاهده است.

دلیل ایجاد شوره سر کدام است؟

در مورد دلیل ایجاد شوره سر موارد مختلفی مطرح شده است. دلیل اصلی و روشنی برای آن مطرح نشده است ولی بیشتر محققین نوعی درماتیک سبورییک (Seborrheic dermatitis) خفیف را عامل آن می‌دانند. درماتیک سبورییک نوعی التهاب مزمن پوست در مناطق تجمع غدد چربی می‌باشد. دلایل وراثتی و هورمونی و تغییرات فصل و نیز تنش‌های روحی و بیماری‌های جسمی منجر به تب می‌تواند در بروز آن تاثیر گذار باشد.

یکی دیگر از دلایل وجود این مشکل آلودگی پوست سر و فولیکول به نوعی قارچ میکروسکوپی بنام  Pityrosporum ovale است که برخی از شامپوهای ضد شوره این عامل را مورد حمله قرار می‌دهند.

 

تصویر میکروسکوپی قارچ (Pityrosporum ovale )

 

 


مطالب مرتبط دیگر
مراقبت از موی سر ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ مراقبت از موی سر
سلامت پوست ۱۲ دي ۱۳۹۶ سلامت پوست
ساختار پوست ۱۲ مهر ۱۳۹۵ ساختار پوست
شامپوها ۵ مرداد ۱۳۹۵ شامپوها
نظرات کاربران
نظر خودتان را ارسال کنید