شناسایی انواع پوست ها
0 نظر
۹ تير ۱۳۹۵

شناسایی انواع پوست ها

پوست افراد مختلف از لحاظ نوع با همدیگر متفاوت می باشد به طوری که می توان آنها را به چهار قسمت تقسیم بندی کرد.

  شناسایی انواع پوست‌ها

پوست بزرگترین ارگان بدن است، با مساحت حدود 20 فوت مربع که ما را از میکروب ها و عناصر مخرب بدن محافظت کرده، به تنظیم درجه حرارت بدن کمک کرده و توانایی احساس لمس، گرما، و سرما را بدنبال دارد.

1- پوست طبیعی

بهترین و سالم‌ترین نوع پوست طبیعی است. زیرا پوستی است سالم و طبیعی و بی عیب نه خیلی خشک است و نه خیلی چرب بدین معنی که تمام اجزاء پوست به اندازه و به موقع فعالیت می‌کنند. پوست نرمال رنگی زیبا دارد صاف و نرم است، معمولاً بر روی آن چین و چروک، لکه‌های ریز سفید، لکه‌های قهوه‌ای و آثار جوش دیده نمی‌شود.

شستشو و تمیز کردن مرتب پوست با استفاده از لوسین‌های گیاهی و تقویتی مناسب باعث حفظ سلامتی این نوع پوست‌ها می‌گردد.

2- پوست خشک

پوست‌های خشک نازک و ظریفند و اپیدرم (روپوست) دراین نوع پوست بسیار نازک است و ترشح غدد چربی کم‌ بوده و پوست کم چرب و حساس است و قابلیت تحریک زیادی دارد. در بعضی موارد عروق خونی زیر آن مشخص است. که علت آن کمبود ترشح چربی و آب این پوست خشک و نسبتاً خشن است.

از مواد بسیار ملایمی برای شستشوی این نوع پوست‌ها باید استفاده کرد و بایستی دائماً پوست با مواد مرطوب کننده مرطوب گردد.

3- پوست چرب

پوست چرب برخلاف پوست خشک نسبتاً ضخیم بوده و دارای منافذ فراوان و بعضاً گشادی می‌باشد. غده‌های چربی پوست بسیار فعالند و بیش از معمول چربی تراول می‌نمایند. اکثراً یک لایه چربی روی اینگونه پوست‌ها دیده می‌شود و به پوست منظره براقی می‌دهد.

برای مراقبت از پوست چربی در درجه اول رعایت رژیم غذایی درست لازم می باشد. شیرینی‌جات، غذاهای چرب و سرخ شده بر تحریک غدد چربی می‌افزایند. در حالی که مصرف انواع میوه‌ها و سبزیجات ترشح چربی را به تعادل می‌رسانند.

4- پوست مختلط

پوست‌های مختلط مجموعه‌ای از پوست چرب، خشک یا معمولی‌اند. به این صورت که قسمت‌هایی از پوست چرب و قسمتی دیگر خشک و قسمت‌های هم معمولی‌اند.

استفاده از پاک کننده‌های تقویت کننده‌ و کرم‌های مرطوب کننده در قسمت‌های خشک و چرب پوست باید به دو صورت منطبق با دو نوع پوست آن ناحیه از صورت باشد.

منبع: کتاب رازهای آرایش و زیبایی. اکرم نادری. انتشارات گسترش کتاب نراقی


مطالب مرتبط دیگر
مراقبت از موی سر ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ مراقبت از موی سر
سلامت پوست ۱۲ دي ۱۳۹۶ سلامت پوست
ساختار پوست ۱۲ مهر ۱۳۹۵ ساختار پوست
شوره سر ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ شوره سر
نظرات کاربران
نظر خودتان را ارسال کنید