10 راه برای بهبود سلامت روان
0 نظر
۱ آبان ۱۳۹۷

10 راه برای بهبود سلامت روان

این نکات را رعایت کنید تا تعادل روحی خود را حفظ و کنترل کنید.

  1. به خودتان بها دهید.

برخورد مهربان و محترمانه با خودتان داشته باشید و از خود نقدی مخرب بپرهیزید. برای کارهای مورد علاقه و اوقات فراغت خود وقت بگذارید یا دید خود را نسبت به مسائل باز کنید. هر روز جدول حل کنید، باغبانی کنید، ورزش کنید، موسیقی و یا زبان خارجه یاد بگیرید.

 1. مراقب بدن خود باشید.

مراقبت از بدن و سلامت جسمانی موجب سلامت روحی و روانی می‌گردد. با کارهای زیر سلامتی جسمانی خود را تضمین کنید:

 • غذاهای مقوی و سالم مصرف کنید.
 • سیگار و قلیان نکشید.
 • روزانه مقدار کافی آب بنوشید.
 • ورزش کنید. ورزش کردن افسردگی و دلهره را کاهش می‌دهد و موجب بهبود حالت روحی می‌گردد.
 • به اندازه کافی بخوابید. محققین باور دارند که کمبود خواب موجب افزایش افسردگی بخصوص در میان دانشجویان می‌شود.
 1. با افراد مثبت  معاشرت کنید.

افرادی که خانواده‌های بزرگتر و شبکه ارتباطی قوی‌تری دارند عموما سالم تر از دیگر افراد هستند. برای زندگی و آینده و کارهای خود با اعضای خانواده خود که حامی شما هستند برنامه‌ریزی کنید، یا فعالیت‌هایی را انجام دهید که در آن می‌توانید با افراد جدید آشنا شوید، نظیر کلاسهای آموزشی و گروه های اجتماعی.

 1. خودتان را وقف دیگران کنید.

وقت و انرژی خود را صرف کمک به دیگران کنید. با کمک به دیگران حس خوبی به شما دست خواهد داد. این راه یکی از بهترین راهها برای آشنایی با دیگران است.

 1. یاد بگیرید چگونه با استرس کنار بیایید.

چه خوشتان بیاید یا نه، استرس بخشی از زندگی است پس سعی کنید راههای مقابله با آنرا یاد بگیرید. راهکارهای یک دقیقه ای مبارزه با استرس را یاد بگیرید، ورزش‌هایی نظیر تای چی (Tai chi) کار کنید، به طبیعت بروید و قدم بزنید، سعی کنید در یک دفتر به صورت روزانه مطلب بنویسید. همچنین، بخاطر داشته باشید که لبخند بزنید و در زندگی شوخ طبع باشید. تحقیقات نشان می دهد که خنده می‌تواند سیستم ایمنی شما را تقویت کند، درد را کاهش، بدن را آرام و استرس را کاهش دهد.

 1. ذهن خود را آرام کنید.

عبادت و مدیتیشن کنید. ریلکسیشن و عبادت و نیایش حال روحی شما و نگرش شما نسبت به زندگی را بهبود می‌سازد. در واقع تحقیقات نشان می‌دهد که مدیتیشن و نیایش به شما آرامش داده و تاثیرات درمان پزشکی را افزایش می‌دهد.

 1. اهداف واقع بینانه داشته باشید.

تصمیم بگیرید چه کاری می‌خواهید به صورت آکادمیک، حرفه ای و شخصی انجام دهید و اقداماتی که برای رسیدن به هدف‌تان را لازم دارید بنویسید. اهداف بلند پروازانه داشته باشید، اما واقع‌بین نیز باشید و زیاد برنامه خود را پر نکنید. شما در مسیر نیل به هدف خود احساس موفقیت و ارزشمندی خواهید کرد.

 1. یکنواختی و تک صدایی در زندگی را بشکنید.

گرچه عادات روزمره ما را کار آمد‌تر می‌سازند و حس امنیت بیشتری به ما می‌دهند، اما کمی تغییر در ریتم و سرعت زندگی می‌تواند یک برنامه خسته کننده و یکنواخت را دگرگون سازد. مسیر پیاده روی روزانه خود را تغییر دهید، یک سفر جاده‌ای را برنامه ریزی کنید، در یک پارک جدید و متفاوت به پیاده روی بروید، به یک رستوران جدید بروید و عکس‌های جدید به دیوار آویزان کنید.

 1. از مصرف الکل و مواد مخدر بپرهیزید.

مواد مخدر و الکل مصرف نکنید. گاهی اوقات افراد برای خود درمانی از مواد مخدر و الکل استفاده می‌کنند اما واقعیت امر این است که الکل و مواد مخدر فقط مشکلات انسان را افزون می‌کنند.

 1.  در صورت نیاز به کمک به دنبال آن باشید.

کمک خواستن از دیگران خود نشانی از قدرت و توان شخص است و نه ضعف او. همیشه اهمیت و تاثیر درمان را به یاد داشته باشید. افرادی که دچار مشکلاتی نظیر اعتیاد و مسائل روحی و روانی هستند و از افراد متخصص و موثر کمک می‌گیرند می‌توانند از این مشکلات رها شوند و در آینده زندگی‌های خوبی داشته باشند.

 


نظرات کاربران
نظر خودتان را ارسال کنید