حقایقی در باره اچ آی وی و ایدز
0 نظر
۷ آذر ۱۳۹۷

حقایقی در باره اچ آی وی و ایدز

به مناسبت روز جهانی ایدز در این متن مطالبی در باره HIV/AIDS خواهید خواند.

HIV   1       چیست؟ 

ویروس نقص ایمنی (HIV) انسانی به سلول‌های دستگاه ایمنی سرایت می‌کند و عملکرد آنها را مختل کرده و نابود می‌سازد. عفونت HIV منجر به تضعیف مستمر دستگاه ایمنی شده و نهایتا به نقص ایمنی منتهی می‌گردد. دستگاه ایمنی وقتی دچار نقص می‌گردد که دیگر نتواند نقش خود را در مبارزه با بیماری‌ها ایفا کند. عفونت‌های مرتبط با نقص شدید دستگاه ایمنی به عفونت‌های فرصت طلب مشهور هستند چرا که آنها از دستگاه ایمنی تضعیف شده بهره می‌برند.

 1. AIDS چیست؟

سندروم اکتسابی نقص ایمنی یا AIDS اصطلاحی است که برای پیشرفته ترین مراحل عفونت HIV بکار می‌رود. یا طبق تعریف دیگر این سندروم هنگامی رخ می‌دهد که 20 عفونت فرصت طلب یا سرطان های مرتبط با HIV در بدن شکل بگیرد.

 1. HIV چگونه منتقل می‌گردد؟

این ویروس از طریق رابطه جنسی کنترل نشده با فرد مبتلا، انتقال خون آلوده، استفاده از سرسوزن و سرنگ آلوده، تجهیزات پزشکی یا دیگر وسایل تیز آلوده به ویروس منتقل می‌گردد. این ویروس همچنین می‌تواند در دوران بارداری، زایمان و شیردهی از طریق مادر مبتلا به ویروس به نوزاد منتقل گردد.

 1. چند نفر در دنیا مبتلا به HIV هستند؟

طبق برآوردهای سازمان بهداشت جهانی (WHO) و برنامه مشترک ملل متحد در زمینه ایدز (UNAIDS) در پایان سال 2016، بیش از 36.7 میلیون نفر در جهان مبتلا به این ویروس بودند. در همان سال، تعداد 1.8 میلیون نفر فرد جدید به این ویروس مبتلا شدند و 1 میلیون نفر نیز از بیماری‌های مرتبط با ایدز جان سپردند.

 1. فرد مبتلا به HIV در چه مدت زمانی مبتلا به ایدز می‌گردد؟

دوره زمانی می‌تواند به طور گسترده‌ای میان افراد متغیر باشد. در شرایط بدون درمان، علائم بیماری‌های مرتبط با HIV در بیشتر افراد مبتلا بین 5 تا 10 سال بروز می‌کند، گرچه این زمان می‌تواند کوتاه‌تر باشد. زمان بین ابتلا به HIV و تشخیص AIDS معمولا بین 10 تا 15 سال است، اما گاهی اوقات طولانی‌تر می‌گردد. درمان ضد ویروس (ART) با جلوگیری از تکثیر ویروس، باعث کند شدن روند پیشرفت بیماری می‌شود و بنابراین میزان ویروس را در خون مبتلا کاهش می‌دهد.

 1. رایج‌ترین عفونتی که جان افراد مبتلا به HIV را تهدید می کند چیست؟

بیماری سل (TB) جان 400.000 نفر را در سال 2016 گرفت. بیماری سل اصلی‌ترین علت مرگ میان افراد مبتلا به HIV در آفریقا است و یکی از علل عمده مرگ و میر در جهان است. چندین استراتژی مراقبتی مهم برای جلوگیری و درمان عفونت سل وجود دارد:

 • آزمایش دوره‌ای سل
 • مدیریت دوره‌ی نهفته بیماری سل
 • کنترل عفونت سل
 • شروع زود هنگام درمان ضد ویروس
 1. آیا ختنه کردن در مردان از انتقال ویروس HIV جلوگیری می کند؟

ختنه کردن در مردان خطر انتقال ویروس از زن به مرد را در رابطه جنسی تا 60 % کاهش می‌دهد.ختنه کردن پزشکی در مردان آنها را در برابر ویروس HIV و همینطور دیگر بیماری های منتقله از رابطه جنسی محافظت می‌کند. این روش را همواره باید بعنوان بخشی از بسته پیشگیری از ویروس HIV در نظر داشته باشیم و هرگز نباید آنرا جایگزین دیگر روش های شناخته شده پیشگیری کننده از قبیل کاندوم های مردانه و زنانه نمود.

 1. استفاده از کاندوم چقدر در پیشگیری از ویروس HIV موثر هستند؟

کاندوم، در صورت استفاده صحیح از آن در رابطه جنسی، یکی از راههای ثابت شده در پیشگیری از ابتلا به HIV در مردان و زنان است. در هر صورت باید بخاطر داشته باشیم که هیچ یک از روش‌های پیشگیری 100% موثر نیست مگر اینکه بطور کلی از رفتارهای پرخطر اجتناب شود.

 1. مزیت آزمایش HIV چیست؟

دانستن وضعیت HIV دو مزیت مهم دارد:

 • چنانچه جواب آزمایشتان مثبت بود، می‌توانید قبل از پدیدار شدن علائم برای دسترسی به درمان، مراقبت و پشتیبانی اقداماتی انجام دهید و در نتیجه بصورت بالقوه طول عمر خود را بیشتر کرده و بروز مراحل وخیم بیماری را سالها به تاخیر بیاندازید.
 • اگر بدانید که ناقل ویروس هستید، می‌توانید برای جلوگیری از گسترش و شیوع ویروس به دیگران اقدامات پیشگیرانه انجام دهید.
 1. داروهای ضد ویروس (ART) چیست؟

این داروها برای درمان و پیشگیری از HIV مصرف می‌شوند. این داروها از تکثیر ویروس جلوگیری کرده و یا در آن تداخل ایجاد می‌کند و باعث کاهش میزان آن در بدن می‌گردد.

 1. جایگاه فعلی درمان ضد ویروسی HIV چیست؟

تا اواسط سال 2017، 20.9 میلیون نفر در سراسر جهان درمان ضد ویروسی HIV دریافت می‌کردند. در حالیکه این عدد نشان دهنده‌ی موفقیت خوبی در درمان HIV است اما تقریبا نیمی از تمامی افرادی که نیاز به درمان دارند همچنان منتظر دریافت درمان هستند.

 1. آیا درمان قطعی برای HIV وجود دارد؟

خیر، هیچ درمانی برای HIV وجود ندارد. اما با مصرف دائم داروهای ضد ویروس، پیشرفت ویروس از این طریق در بدن تقریبا متوقف می‌گردد. به شکل روز افزون افراد ناقل HIV می‌توانند حال عمومی خوبی داشته باشند و برای سال‌های طولانی مثل یک فرد عادی در تولید کشور خود سهیم باشند. سازمان بهداشت جهانی درمان را برای همه افراد ناقل HIV توصیه می‌کند.

 1. افراد ناقل ویروس HIV چه نوع مراقبت‌های دیگری نیاز دارند؟

علاوه بر مصرف داروهای ضد ویروس، افراد ناقل HIV اغلب نیاز به مشاوره و جلسات روانشناسی دارند. دسترسی به تغذیه سالم، آب سالم و بهداشت عمومی می‌تواند به فرد ناقل HIV کمک کند تا کیفیت زندگی بالایی داشته باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 


نظرات کاربران
نظر خودتان را ارسال کنید